Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/kei/public_html/714.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Fundamentowa folia kubełkowa

Jak działa folia kubełkowa?

Folia kubełkowa, zwana także fundamentową lub profilowaną, posiada specjalnego rodzaju tłoczenia o wysokości kilku mm, np. 8. Jest ona układana przy wykonywaniu fundamentów w celu ich ochrony przed przedostawaniem się wody, z tym, że nie stanowi ona całościowej izolacji hydrologicznej a jedynie wspomaga ją, czyli jest budowlaną folią.

Dzięki tłoczeniom wilgoć szybciej odparowuje na całej wysokości izolacji, a fundamenty zachowują stabilność i nie nasiąkają wodą. W przeciwnym wypadku wsiąkająca w fundamenty woda może stanowić poważne zagrożenie dla stabilności całego budynku i powstawania w nim wilgoci, skutkującej pojawianiem się pleśni i grzybów, groźnych dla zdrowia.

Działanie folii kubełkowej polega na wytworzeniu przestrzeni powietrznej pomiędzy izolacją a konstrukcją budynku. Sprawia ona, że para wodna i woda zostają odprowadzone nie wnikając w mury a ziemia nie usuwa się. Nie tworzy się także niekorzystne ciśnienie hydrostatyczne.

Folia kubełkowa nadaje się nie tylko do zabezpieczania fundamentów, ale także ścian, tarasów, stropów, podłóg i tym samym zwiększa izolację termiczną. Montując ją należy pamiętać, że powinna ona ściętymi stożkami przylegać do muru i należy układać ją na zakładkę. Natomiast do mocowania używa się stalowych gwoździ. Ponieważ używa się jej głównie przy wykonywaniu fundamentów, służy do izolacji pionowej.

Jej główne zalety to elastyczność, odporność na zrywanie, dziurawienie, łamanie, ścieranie i wszelki nacisk. Ponadto nie ulega ona rozkładowi, zatem nie może zanieczyszczać wody do picia. Podobnie jest folią uodpornioną na wpływy chemikaliów, niekorzystne warunki atmosferyczne, bakterie i grzyby. Po zapoznaniu się z jej właściwościami i sposobem układania montaż to pestka, a dodatkowo można ją układać przy każdej pogodzie.

Obecnie fundamentowa folia kubełkowa jest szeroko stosowana, ponieważ jak żadna inna chroni oraz zapewnia wentylację między gruntem i murem. Membrany kubełkowe to obecnie podstawa w budownictwie. Wykonane są z polietylenu i stanowią nowoczesne rozwiązanie w dziedzinie ochrony budynków przed czynnikami zewnętrznymi. Warto o tym pamiętać planując budowę domu i zadbać o dobrą izolację fundamentów.