Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/kei/public_html/714.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Zastosowanie plandeki w ogrodzie

Materiał przeciwko promieniowaniu UV

Któż dzisiaj nie chce być posiadaczem pięknego ogrodu, w którym chętnie spędza się czas z przyjaciółmi czy rodziną, a który byłby zadbany pełen harmonii wynikającej z odpowiednio skomponowanych roślin. Aby to marzenie mogło się spełnić, potrzebujemy dobrej działki i dobrych materiałów ułatwiających aranżację i pielęgnację ogrodu. Do nich zalicza się folia ogrodowa wykorzystywana do wielu tego typu zastosowań.

Trzeba zacząć od tego, że jest to duża grupa produktów przeznaczonych dla ogrodnictwa; począwszy od folii do prostych przeznaczeń skończywszy na trudniejszych i bardziej zaawansowanych, w skład których wchodzi między innymi wielowarstwowa folia tunelowa. Ponadto istnieją jeszcze specjalne folie stabilizowane przeciw promieniowaniu UV.

Okrycia ogrodnicze w chwili obecnej należą do bardziej zaawansowanych materiałów. Zależnie od potrzeb może to być folia czarna lub przejrzysta. Ta druga cechuje się zwiększoną odpornością na przebicia i również jest stabilizowana przeciw promieniom UV. To materiał osłonowy zupełnie inny niż folia pęcherzykowa.

Wielowarstwowa folia ogrodnicza znacznie różni się od tej pojedynczej tradycyjnej. Podczas wytłaczania powstają trzy powłoki polietylenowe, które zarazem są zespolone, natomiast materiał zyskuje dzięki temu pewne właściwości, sprawiające, że jest wytrzymały i nadaje się do specjalnych zastosowań w ogrodzie. Jednocześnie folia nie jest gruba i zapewnia roślinności dostatecznie dużo światła.

Takie walory posiada folia tunelowa. Aby móc jej używać, należy odpowiednio przygotować podłoże. Trzeba pamiętać, że stykająca się z nią powierzchnią powinna być gładka a sama folia musi być dobrze napięta, tak aby nie uległa rozerwaniu przez wiatr. Przy uprawie warzyw i owoców bardzo dobrym pomysłem jest wykorzystanie folii do ściółkowania. Służy ona do przykrywania międzyrzędzi, dzięki czemu łatwo i skutecznie można zahamować wzrost chwastów, odpowiednią termoizolację i ochronę upraw przed kontaktem z ziemią.

Udając się do sklepu będziemy mogli zapytać o różne rodzaje folii do ściółkowania, między innymi standardowe w kolorze białym, zielonym, czarnym i brązowym oraz biodegradowalne i fotoselektywne. Ponadto w przydomowych ogrodach stosuje się folie do oczek wodnych i pod uprawę roślin aby wyeliminować przerastanie chwastami i trawą.